Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kąkolewnicy

Świadczenie wychowawcze "RODZINA 500+"

Świadczenie wychowawcze realizuje gmina na podstawie ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (t. j, : Dz. U. z 2019r., poz. 2407)

Świadczenie wychowawcze jest realizowane przez organ właściwy ze względu na miejsce zamieszkania wnioskodawcy, zatem w przypadku zamieszkiwania na terenie Gminy Kąkolewnica jest to Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kąkolewnicy ul. Lubelska 5.

Głównym celem świadczenia wychowawczego jest częściowe pokrycie wydatków związanych z wychowywaniem dziecka, w tym z opieką nad nim i zaspokojeniem jego potrzeb życiowych.

Świadczenie wychowawcze przysługuje do dnia ukończenia przez dziecko 18. roku życia.

Świadczenie przysługuje w wysokości 500,00 zł miesięcznie na dziecko.

Świadczenie wychowawcze przysługuje:

  • matce albo ojcu, jeżeli dziecko wspólnie zamieszkuje i pozostaje na utrzymaniu matki albo ojca, z zastrzeżeniem art. 5 ust.2a
  • opiekunowi faktycznemu dziecka, jeżeli dziecko wspólnie zamieszkuje i pozostaje na utrzymaniu opiekuna faktycznego
  • opiekunowi prawnemu dziecka
  • dyrektorowi domu pomocy społecznej.

Świadczenie wychowawcze nie przysługuje jeżeli:

  • dziecko pozostaje w związku małżeńskim
  • dziecko zostało umieszczone w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie albo w pieczy zastępczej
  • pełnoletnie dziecko ma ustalone prawo do świadczenia wychowawczego na własne dziecko
  • członkowi rodziny przysługuje za granicą na dziecko świadczenie o podobnym charakterze do świadczenia wychowawczego, chyba że przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego lub dwustronne umowy międzynarodowe o zabezpieczeniu społecznym stanowią inaczej.

 Świadczenie wychowawcze przysługuje na okres:

  • okres zasiłkowy dla świadczenia wychowawczego - od dnia 1 października 2019r. do dnia 31 maja 2021r.. Wnioski w sprawie ustalenia prawa do świadczenia wychowawczego na kolejne okresy będą przyjmowane w formie elektronicznej od 01 lutego 2021r., natomiast w formie papierowej od 01 kwietna 2021r.
  • prawo do świadczenia wychowawczego ustala się, począwszy od miesiąca, w którym wpłynął wniosek z prawidłowo wypełnionymi dokumentami, do końca okresu zasiłkowego, nie wcześniej niż od dnia odpowiednio a) urodzenia się dziecka, b) objęcia dziecka opieką, c) przysposobienia dziecka, d) umieszczenia dziecka w domu pomocy społecznej.
  • jeżeli w okresie 3 miesięcy, licząc od dnia urodzenia dziecka, objęcia dziecka opieką lub przysposobienia dziecka, zostanie złożony wniosek o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego, prawo to ustala się od miesiąca odpowiednio urodzenia się dziecka, objęcia dziecka opieką lub przysposobienia dziecka do końca okresu zasiłkowego. Natomiast w przypadku złożenia wniosku po tym terminie, prawo do świadczenia wychowawczego ustala się, począwszy od miesiąca, w którym wpłynął wniosek z prawidłowo wypełnionymi dokumentami

 

W sprawach, w których mają zastosowanie przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego (członek rodziny, rodzic dziecka przebywa za granicą), rozstrzygnięcia dotyczące prawa do świadczenia wychowawczego wydaje Wojewoda Lubelski.

 

W przypadku gdy osoba, która ma przyznane świadczenie wychowawcze, marnotrawi wypłacane jej świadczenie wychowawcze lub wydatkuje je niezgodnie z celem, organ właściwy przekazuje należne osobie świadczenie wychowawcze w całości lub w części w formie rzeczowej lub w formie opłacania usług.

W przypadku zbiegu prawa rodziców, opiekunów prawnych dziecka lub opiekunów faktycznych dziecka do świadczenia wychowawczego, świadczenie to wypłaca się temu z rodziców, opiekunów prawnych dziecka lub opiekunów faktycznych dziecka, który faktycznie sprawuje opiekę nad dzieckiem. Jeżeli opieka nad dzieckiem sprawowana jest równocześnie przez oboje rodziców, opiekunów prawnych dziecka lub opiekunów faktycznych dziecka, świadczenie wychowawcze wypłaca się temu, kto pierwszy złoży wniosek.

W przypadku gdy po złożeniu wniosku o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego przez rodzica, opiekuna prawnego dziecka lub opiekuna faktycznego dziecka drugi rodzic, opiekun prawny dziecka lub opiekun faktyczny dziecka złoży wniosek o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego w związku z opieką nad tym samym dzieckiem, organ właściwy ustala kto sprawuje opiekę.

 

Ważne!!!

W przypadku wystąpienia zmian mających wpływ na prawo do świadczenia wychowawczego, np. wyjazdu za granicę, zmiany miejsca zamieszkania, itp. wnioskodawca, jest obowiązany do niezwłocznego powiadomienia o tym fakcie organu wypłacającego świadczenie wychowawcze. Nie zgłoszenie tego faktu może skutkować naliczeniem świadczenia do zwrotu wraz z odsetkami.

W sytuacji zmiany miejsca zamieszkania osoby, której zostało przyznane świadczenie wychowawcze, świadczeniobiorca informuje o tym fakcie organ właściwy wypłacający świadczenie wychowawcze. Wówczas organ przekazuje akta sprawy do organu właściwego ze względu na nowe miejsce zamieszkania w celu dalszej realizacji świadczeń.

 

Nasza placówka

Zegar

Kalendarz

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Kwiecień 2024
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Imieniny obchodzą