Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kąkolewnicy

Procedura "Niebieskiej Karty"

Czym jest przemoc w rodzinie i procedura "Niebieskiej Karty"?

Przemoc w rodzinie to jednorazowe albo powtarzające się umyślne działanie lub zaniechanie naruszające prawa lub dobra osobiste członków rodziny, a także innych osób wspólnie zamieszkujących lub gospodarujących, w szczególnosci poprzez narażenie tych osób na niebezpieczeństwo utraty życia, zdrowia, naruszające ich godność, nietykalność cielesną, wolność, w tym seksualną, powodujące szkody na ich zdrowiu fizycznym lub psychicznym, a także wywołujące cierpienia i krzywdy moralne u osób dotkniętych przemocą.

"Niebieska Karta" to procedura interwencji wobec przemocy w rodzinie, na którą składa się odpowiednia dokumentacja i sposób postępowania w przypadku stwierdzenia, bądź podejrzenia występowania przemocy.

 

Realizacja procedury "Niebieskiej Karty":

Procedura "Niebieskiej Karty" wszczęta zostaje w chwili wypełnienia "NIebieskiej Karty A" przez przedstawiciela jednej z niżej wymienionych służb:

- pomocy społecznej

- gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych

- Policji

- oświaty

- ochrony zdrowia

w sytuacji, gdy powziął podejrzenie stosowania przemocy wobec członków rodziny w toku prowadzonych czynności służbowych/zawodowych lub w wyniku zgłoszenia dokonanego przez członka rodziny lub przez osobę będącą świadkiem przemocy w rodzinie.

Podczas pierwszego kontaktu z osobą doznającą przemocy otrzymuje ona formularz "Niebieska Karta B", opisujący najważniejsze przestępstwa związane z przemocą domową wraz z informacją o miejscach do których może zwrócić się o pomoc.

Po wypełnieniu NK A oryginał dokumentu niezwłocznie (w ciągu 7 dni) jest przekazywany do Przewodniczącego Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie w Kąkolewnicy.

Dla każdej rodziny Przewodniczący ZI powołuje indywidualnie grupę roboczą, której przekazuje NK A w ciągu trzech dni.

Grupa robocza spotyka się z osobą doznającą przemocy oraz osobą stosującą przemoc, m. in. w celu uzupełnienia informacji na drukach NK C i NK D oraz opracowania i realizacji planu pomocy rodzinie. Skotkania są organizowane w taki sposób, aby zagwarantować osobie doznającej przemocy poczucie bezpieczeństwa i nie narażać jej na spotkanie ze sprawcą.

Osobę stosującą przemoc na spotkanie grupy roboczej wzywa Przewodniczący Zespołu Interdyscyplinarnego.

Wszczęcie i prowadzenie procedury "Niebieskiej Karty" nie wymaga zgody osoby, co do której istnieje podejrzenie, że została dotknięta przemocą w rodzinie. W trakcie prowadzenia procedury "Niebieskiej Karty" należy podjąć działaniavmotywujące osobę do współpracy.

Zakończenie procedury wymaga wskazania przesłanki do zakończenia, określonej w Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 13 września 2011r. w sprawie procedury "Niebieskiej Karty" oraz jednogłośnej decyzji przy obecności wszystkich członków grupy roboczej.

Nasza placówka

Zegar

Kalendarz

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Kwiecień 2024
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Imieniny obchodzą